CV16 Mimoň – Zákupy – Mimoň (39 km / 29 km / 20 km)

Do Mimoně dorazíme buď vlakem, od nádraží je to do města asi 1 km, nebo autem, které můžeme zaparkovat na parkovišti poblíž náměstí nebo u některého supermarketu. Z Mimoně vyjedeme severním směrem podél Panenského potoka. Od potoka v Brništi přejedeme přes plochý hřeben do sousedního údolí a podél potoka Svitavka z Velenic přijedeme na kraji Zákup k zámku. Po prohlídce zámku a parku pokračujeme obcí Zákupy jižním směrem přes silnici Česká Lípa – Mimoň k Brenskému mlýnu.

Před Brenským mlýnem si můžeme trasu zkrátit. Odbočíme vlevo do obce Brenná, pokračujeme po červené turistické značce polní cestou. Na okraji lesa se cesta změní v asfaltovou silničku. Na první asfaltové odbočce na křižovatce pod Jelením vrchem odbočíme doprava a neznačená silnička nás dovede do obce Boreček, která je částí města Ralsko. Po silnici dojedeme do Mimoně.

Pokud pokračujeme celým okruhem, překročíme říčku Ploučnici až na rozcestí a odbočku CT 3045. Sem přijedeme po silnici a odbočíme doleva na malou silničku. Střídavě lesem, loukami a mezi roztroušenými chalupami Veselí dojedeme k Hradčanským stěnám, k jejich severnímu úpatí. Kdo má chuť na cestu terénem, odbočí po pískové cestě raději pěšky po žluté značce ke skalním útvarům Psí kostel a Skalní brána. Po návratu na silnici pokračujeme lesem. Lesní silnička nás zavede do Hradčan, části města Ralsko. Důvodů k zastávce je v Hradčanech několik. Vedle občerstvení jídlem a pitím či osvěžení v Hradčanském rybníku (na severním okraji je malá písečná pláž v sousedství restaurace), můžete navštívit zoologický koutek. Určitě nevynecháte Informační centrum zřízené Vojenskými lesy. Z Hradčan dojedeme po silnici zpět do Mimoně.