CV15 Mimoň – jižní okruh (39 km / 25 km / 24 km)

Z Mimoně vyjedeme jižním směrem silnicí směr Hradčany a Doksy. V Borečku na kraji lesa odbočíme doprava po neznačené asfaltové lesní silnici, na další vidlici lesních silnic opět doprava. Na rozcestí pod Jelením vrchem narazíme na červenou turistickou značku, kterou po odbočení vlevo sledujeme do obce Brenná, kterou projedeme na silnici až k Brenskému mlýnu. Po přejezdu mostu přes Ploučnici odbočíme z hlavní silnice po CT 3045 doleva.

Střídavě lesem, loukami a mezi roztroušenými chalupami Veselí dojedeme k Hradčanským stěnám, k jejich severnímu úpatí. Kdo má chuť na cestu terénem, odbočí po pískové cestě raději pěšky po žluté značce ke skalním útvarům Psí kostel a Skalní brána. Po návratu na silnici pokračujeme lesem. Lesní silnička nás zavede do Hradčan, části města Ralsko. Důvodů k zastávce je v Hradčanech několik. Vedle občerstvení jídlem a pitím či osvěžení v Hradčanském rybníku (na severním okraji je malá písečná pláž v sousedství restaurace), můžete navštívit zoologický koutek. Určitě nevynecháte Informační centrum zřízené Vojenskými lesy.

CT VL značená tabulko s piktogramem cyklisty a pěšáka nás vede podél soustavy Hradčanských rybníků souběžně s bývalým vojenským letištěm, kde se natáčel film Tmavomodrý svět.

CT VL překračuje frekventovanou silnici Mimoň – Mnichovo Hradiště. Kdo nemá důvod k rychlému návratu do Kuřívod pokračuje CT VL okolo hájoven Skelná Huť lesní silničkou se skvělým asfaltovým povrchem přes kopec na okraj Hvězdova, kde se nabízí po krátké odbočce občerstvení v restauraci Na Blízalce. Odtud se po CT 241 vrátíme do Mimoně. Celou vyjížďku můžeme zkrátit nebo rozdělit na dvě samostatné využitím silnice Mimoň – Hradčany.