C9 Doksy – Kuřívody – Bělá pod Bezdězem (62 km)

C9 – všechny druhy kol, asfalt různé kvality, s výjimkou 1,5 km zpevněné kvalitní lesní cesty podél Hradčanských rybníků

Z nádraží projedeme rekreační částí města Doksy a napojíme se na CT 25, po které opouštíme Doksy severovýchodním směrem. Za chatovou částí přijedeme na křižovatku, kde odbočíme vlevo po CT 3045 po silnici v sezoně poměrně frekventované, ale s vyznačeným pruhem pro cyklisty. Projíždíme po silnici mezi Hradčanskými stěnami a vlevo za pásem lesa a vrchem Borný je Máchovo jezero, kam máme několik možností zabočit. Silnice zatočí doleva do Starých Splavů s odbočkami k hotelům a penzionům, ale my pokračujeme po lesní silničce. Po levé straně máme plot, za nímž v oboře můžeme na některých loukách často sledovat stáda či jednotlivé kusy zvěře. Na vidlici CT odbočíme vpravo podél plotu obory po CT 3054. Po pravé straně je plot obory v Hradčanských stěnách a po levé straně pohledy do luk k Dlouhému vrchu nás provázejí část cesty k severnímu úpatí Hradčanských stěn. Kdo má chuť na cestu terénem, odbočí po pískové cestě raději pěšky po žluté značce ke skalním útvarům Psí kostel a Skalní brána. Po návratu na silnici pokračujeme lesem. Lesní silnička nás zavede do Hradčan, části města Ralsko. Důvodů k zastávce je v Hradčanech několik. Vedle občerstvení jídlem a pitím či osvěžení v Hradčanském rybníku (na severním okraji je malá písečná pláž v sousedství restaurace), můžete navštívit zoologický koutek. Určitě nevynecháte Informační centrum zřízené Vojenskými lesy.

CT VL značená tabulkou s piktogramem cyklisty a pěšáka nás vede podél soustavy Hradčanských rybníků souběžně s bývalým vojenským letištěm, kde se natáčel film Tmavomodrý svět.

CT VL překračuje frekventovanou silnici Mimoň – Mnichovo Hradiště. Kdo nemá důvod k rychlému návratu do Kuřívod pokračuje CT VL okolo hájoven Skelná Huť lesní silničkou se skvělým asfaltovým povrchem přes kopec na okraj Hvězdova, kde se nabízí po krátké odbočce občerstvení v restauraci Na Blízalce. Po CT 241 pozvolna stoupáme na bývalou vojenskou střelnici v Židlovské oboře, kde bychom měli dodržovat určitá omezení, která si přečteme u vjezdu. Přes celou šířku silničky položený rošt, brání úniku vysoké zvěře mimo oboru. Uprostřed bývalé střelnice odbočíme na křižovatce na CT 25, která nás dovede do Kuřívod. Cestou vidíme pozůstatky bývalých vesnic Okna, Kracmanov a Židlov.

V Kuřívodech se můžeme občerstvit v motorestu a pak pokračujeme po CT 3040 do Bělé pod Bezdězem. Ze silnice odbočíme u koupaliště pokud si nechceme prohlédnout město. CT 0060 nás podél potoka dovede k nádraží.