C7 Mnichovo Hradiště – Česká Lípa (cca 57 km)

C7 – treková a horská kola, asfalt místy špatné kvality zejména mezi Jablonečkem a Borovicí, druhý méně kvalitní úsek je zpevněná lesní cesta podél Hradčanských rybníků

Z České Lípy vyjedeme po cyklostezce vybudované na tělese bývalé železniční trati. Až do Hradčan stále sledujeme tok řeky Ploučnice, což zaručuje minimální převýšení a pohodlnou jízdu. Cyklostezka končí u železniční zastávky Dobranov – Vlčí Důl. Odtud pokračujeme malými asfaltovými silničkami mezi loukami a roztroušenými chalupami k Brenskému mlýnu po CT3054.

Malý kousek po silnici a odbočíme opět na malou silničku. Střídavě lesem, loukami a mezi roztroušenými chalupami Veselí dojedeme k severnímu úpatí Hradčanských stěn. Kdo má chuť na cestu terénem, odbočí po pískové cestě raději pěšky po žluté značce ke skalním útvarům Psí kostel a Skalní brána. Po návratu na silnici pokračujeme lesem. Lesní silnička nás zavede do Hradčan, části města Ralsko. Důvodů k zastávce je v Hradčanech několik. Vedle občerstvení jídlem a pitím či osvěžení v Hradčanském rybníku (na severním okraji je malá písečná pláž v sousedství restaurace), můžete navštívit zoologický koutek. Určitě nevynecháte Informační centrum zřízené Vojenskými lesy.

CT VL značená tabulko s piktogramem cyklisty a pěšáka nás vede podél soustavy Hradčanských rybníků souběžně s bývalým vojenským letištěm, kde se natáčel film Tmavomodrý svět.

CT VL překračuje frekventovanou silnici Mimoň – Mnichovo Hradiště. Kdo nemá důvod k rychlému návratu do Kuřívod pokračuje CT VL okolo hájoven Skelná Huť lesní silničkou se skvělým asfaltovým povrchem přes kopec na okraj Hvězdova, kde se nabízí po krátké odbočce občerstvení v restauraci Na Blízalce. Po CT 241 pozvolna stoupáme na bývalou vojenskou střelnici v Židlovské oboře, kde bychom měli dodržovat určitá omezení, která si přečteme u vjezdu. Přes celou šířku silničky položený rošt, brání úniku vysoké zvěře mimo oboru. Uprostřed bývalé střelnice dorazíme na křižovatku kde pokračujeme rovně po CT 241 a mírným klesáním projedeme zbytky obce Jabloneček a dojedeme do obce Mukařov. Pokračujeme údolím Zábrdky. V případě teplého počasí přijde vhod osvěžení i občerstvení na pěkném koupališti v Dolní Bukovině.

Z Kláštera Hradiště po silnici do Mnichova Hradiště. Cestou si nenechte ujít návštěvu zámku a hrobky Valdštejna. Přes náměstí pak dojedeme na nádraží.