C6 Okolo Mimoně – sever (73 km / 69 km)

C6 – všechny druhy kol, asfalt různé kvality, s výjimkou 1,5 km zpevněné kvalitní lesní cesty podél Hradčanských rybníků

Do Mimoně dorazíme buď vlakem, od nádraží je to do města asi 1km, nebo autem, které můžeme zaparkovat na parkovišti poblíž náměstí nebo u některého supermarketu. Z Mimoně vyjedeme severním směrem podél Panenského potoka. Od potoka v Brništi přejedeme přes plochý hřeben do sousedního údolí a podél potoka Svitavka z Velenic přijedeme na okraji Zákup k zámku. Po prohlídce zámku a parku pokračujeme obcí Zákupy jižním směrem přes silnici Česká Lípa – Mimoň k Brenskému mlýnu.

Sem přijedeme po silnici a odbočíme opět na malou silničku. Střídavě lesem, loukami a mezi roztroušenými chalupami Veselí dojedeme k Hradčanským stěnám, k jejich severnímu úpatí. Kdo má chuť na cestu terénem, odbočí po pískové cestě raději pěšky po žluté značce ke skalním útvarům Psí kostel a Skalní brána. Po návratu na silnici pokračujeme lesem. Lesní silnička nás zavede do Hradčan, části města Ralsko. Důvodů k zastávce je v Hradčanech několik. Vedle občerstvení jídlem a pitím či osvěžení v Hradčanském rybníku (na severním okraji je malá písečná pláž v sousedství restaurace), můžete navštívit zoologický koutek. Určitě nevynecháte Informační centrum zřízené Vojenskými lesy.
CT VL značená tabulko s piktogramem cyklisty a pěšáka nás vede podél soustavy Hradčanských rybníků souběžně s bývalým vojenským letištěm, kde se natáčel film Tmavomodrý svět.

CT VL překračuje frekventovanou silnici Mimoň – Mnichovo Hradiště. CT VL pokračuje okolo hájoven Skelná Huť lesní silničkou se skvělým asfaltovým povrchem přes kopec na okraj Hvězdova, kde se nabízí po krátké odbočce občerstvení v restauraci Na Blízalce. Po nové CT VL dojedeme podle rybníků a plotu bažantnice ke zbytkům vojenských staveb Nový Dvůr.
Silnice úpatím vrchu Ralsko nás dovede do míst, kde stála kdysi obec Svébořice. Na místě obce s dvěma kostely, školou a domy jsou dnes zbytky vojenských staveb. Stoupáním přijedeme na místo, kde je pomník veterána 2. světové války generála Sochora. Ve stoupání máme po pravici skálu zvanou lidově Titanik, po levici skálu se zbytky vytesaných místností Stohánek. Od pomníku je Stohánek dostupný krátkou pěší vycházkou. Na další cestě směrem do Hamru na Jezeře se nabízejí další pěší vycházky ke skalním útvarům, které mají statut přírodní památky. Od pomníku Sochora sjíždíme silničkou do Hamru na Jezeře. Znavený cyklista jistě přijme nabídku pěkného koupáni v rybníku dobrého občerstvení. Z Hamru na Jezeře nás vede značená CT 241 po hrázi podél kanálu do Stráže pod Ralskem.

Po průjezdu městem, které bylo bydlištěm pracovníků v uranových dolech, jedeme mezi objekty uranových dolů. Po opuštění průmyslové zóny přijedeme příjemnou krajinou do hezké obce Noviny pod Ralskem s hrázděnými chalupami. Nezapomeňte si u můstku odbočit k místní zajímavosti průrvě Ploučnice, kde bývá otevřen malý kiosek s občerstvením. Po CT 241 se vrátíme do Mimoně.