Vyberte stránku

C2 Česká Lípa – Kuřívody – Česká Lípa (cca 80 km)

C2 Česká Lípa – Kuřívody – Česká Lípa (cca 80 km)

C2 – všechny druhy kol, asfalt různé kvality, s výjimkou 1,5 km zpevněné kvalitní lesní cesty podél Hradčanských rybníků a 1 km v Provodíně u lokality Sluneční dvůr

Z České Lípy vyjedeme po cyklostezce vybudované na tělese bývalé železniční trati. Až do Hradčan stále sledujeme tok řeky Ploučnice, což zaručuje minimální převýšení a pohodlnou jízdu. Cyklostezka končí u železniční zastávky Dobranov – Vlčí Důl. Odtud pokračujeme malými asfaltovými silničkami mezi loukami a roztroušenými chalupami k Brenskému mlýnu po CT3054.
Malý kousek po silnici a odbočíme opět na malou silničku. Střídavě lesem, loukami a mezi roztroušenými chalupami Veselí dojedeme k Hradčanským stěnám, k jejich severnímu úpatí. Kdo má chuť na cestu terénem, odbočí po pískové cestě raději pěšky po žluté značce ke skalním útvarům Psí kostel a Skalní brána. Po návratu na silnici pokračujeme lesem. Lesní silnička nás zavede do Hradčan, části města Ralsko. Důvodů k zastávce je v Hradčanech několik. Vedle občerstvení jídlem a pitím či osvěžení v Hradčanském rybníku (na severním okraji je malá písečná pláž v sousedství restaurace), můžete navštívit zoologický koutek. Určitě nevynecháte Informační centrum zřízené Vojenskými lesy.
CT VL značená tabulko s piktogramem cyklisty a pěšáka nás vede podél soustavy Hradčanských rybníků souběžně s bývalým vojenským letištěm, kde se natáčel film Tmavomodrý svět.
CT VL překračuje frekventovanou silnici Mimoň – Mnichovo Hradiště. Kdo nemá důvod k rychlému návratu do Kuřívod pokračuje CT VL okolo hájoven Skelná Huť lesní silničkou se skvělým asfaltovým povrchem přes kopec na okraj Hvězdova, kde se nabízí po krátké odbočce občerstvení v restauraci Na Blízalce. Po CT 241 pozvolna stoupáme na bývalou vojenskou střelnici v Židlovské oboře, kde bychom měli dodržovat určitá omezení, která si přečteme u vjezdu. Přes celou šířku silničky položený rošt brání úniku vysoké zvěře mimo oboru. Uprostřed bývalé střelnice odbočíme na křižovatce na CT 25, která nás dovede do Kuřívod. Cestou vidíme pozůstatky bývalých vesnic Okna, Kracmanov a Židlov.
Motorest v Kuřívodech nám poskytne občerstvení i další služby neboť má značku Cyklisté vítáni. Vyjedeme směrem na Bělou pod Bezdězem. Asi po 2 km, odbočíme po nové asfaltové silničce vpravo. Po cyklotrase 25 dojedeme převážně lesními silničkami uzavřenými pro provoz motorových vozidel s výjimkou vozidel Vojenských lesů na křižovatku
silnic před městem Doksy. Zde odbočíme prudce vpravo po CT 3045 po silnici v sezoně poměrně frekventované, ale s vyznačeným pruhem pro cyklisty. Projíždíme po silnici mezi Hradčanskými stěnami a vlevo za pásem lesa a vrchem Borný je Máchovo jezero, kam máme několik možností zabočit. Silnice zatočí doleva do Starých Splavů s odbočkami k hotelům a penzionům, ale my pokračujeme po lesní silničce. Po levé straně máme plot, za nímž v oboře můžeme na některých loukách často sledovat stáda či jednotlivé kusy zvěře. CT 3045 nás dovede do obce Provodín, kde je několik možností občerstvení.
Z Provodína pokračujeme po CT loukami mezi chalupami a hospodářskými staveními osady Karasy do Zahrádek a pak po silnici přes Sosnovou zpět do České Lípy.