C18 Hamr na J. – Osečná – Kuřívody – Hamr na J. (77 km / 67 km)

C18 – všechny druhy kol, asfalt různé kvality, s výjimkou 1,5 km zpevněné kvalitní lesní cesty podél Hradčanských rybníků

Z Hamru na Jezeře vyjedeme po CT 3007, která nás dovede po lesní asfaltové silnici do obce Osečná. Cestou doporučujeme těm, kteří nepohrdnou hezkou pěší vycházkou návštěvu okolních skalních přírodních památek. Zejména si nenechte ujít návštěvu hradu Děvín. Před Osečnou jsou po levé straně Lázně Kundratice, kudy vede jiná varianta cesty do Osečné. V Osečné můžeme využít služeb Informačního centra, restaurací nebo cukrárny.

Z Osečné nás CT 25 povede až do obce Kuřívody. Cestou projíždíme obcí Zábrdí a sledujeme po silnici potok Zábrdku. Za občasně otevřenou restaurací Na Pince jedeme po malé silnici ještě kus podél Zábrdky a pak vystoupáme k vratům se zabezpečovacím roštem. Vjedeme do Židlovské obory a prostorem bývalé vojenské střelnice a střídavě volným prostorem s pěknými výhledy a zarůstajícími pozůstatky zlikvidovaných obcí Olšina Okna, Kracmanov a Židlov vyjedeme dalšími vraty s roštem z obory a dojedeme do Kuřívod, které nabízejí občerstvení v motorestu a návštěvu pyrotechnické expozice.

Z Kuřívod pokračujeme po CT 25 nejprve po silnici směrem na Bělou p. B. Po 2 km odbočíme doprava na lesní silnici a jedeme po ní až na křižovatku tvaru T. Tady opustíme CT 25 a jedeme po neznačené lesní silničce a později po silnici Doksy – Mimoň až do Hradčan.

Důvodů k zastávce je v Hradčanech několik. Vedle občerstvení jídlem a pitím či osvěžení v Hradčanském rybníku (na severním okraji je malá písečná pláž v sousedství restaurace), můžete navštívit zoologický koutek. Určitě nevynecháte Informační centrum zřízené Vojenskými lesy.

CT VL značená tabulkou s piktogramem cyklisty a pěšáka nás vede podél soustavy Hradčanských rybníků souběžně s bývalým vojenským letištěm, kde se natáčel film Tmavomodrý svět.

CT VL překračuje frekventovanou silnici Mimoň – Mnichovo Hradiště. Kdo nemá důvod k rychlému návratu do Kuřívod pokračuje CT VL okolo hájoven Skelná Huť lesní silničkou se skvělým asfaltovým povrchem přes kopec na okraj Hvězdova, kde se nabízí po krátké odbočce občerstvení v restauraci Na Blízalce. Po nové CT VL dojedeme podle rybníků a plotu bažantnice ke zbytkům vojenských staveb Nový Dvůr.

Silnice úpatím vrchu Ralsko nás dovede do míst, kde stála kdysi obec Svébořice. Na místě obce s dvěma kostely, školou a domy jsou dnes zbytky vojenských staveb. Stoupáním přijedeme na místo, kde je pomník veterána 2. světové války generála Sochora. Ve stoupání máme po pravici skálu zvanou lidově Titanik, po levici skálu se zbytky vytesaných místností Stohánek. Od pomníku je Stohánek dostupný krátkou pěší vycházkou. Na další cestě směrem do Hamru na Jezeře se nabízejí další pěší vycházky ke skalním útvarům, které mají statut přírodní památky. Od pomníku Sochora sjíždíme silničkou do Hamru na Jezeře. Znavený cyklista jistě přijme nabídku pěkného koupáni v rybníku a dobrého občerstvení.
Delší varianta přes Mimoň nám na cestě nabídne velmi zajímavou průrvu Ploučnice a průjezd městem Stráž pod Ralskem s občerstvením a rekreačním rybníkem.