C17 Doksy – okolo Hradčanských stěn – Doksy (53 km / 31 km)

C17 – převážná část výletu je vhodná pro všechny druhy kol, asfalt různé kvality, s výjimkou 1,5 km zpevněné kvalitní lesní cesty podél Hradčanských rybníků a 1 km v Provodíně u lokality Sluneční dvůr. Úsek cca 1,5 km k Hradčanským stěnám je písková lesní cesta , krátké úseky hlubší písek průjezdné jen pro horská kola Úsek možno objet směrem k Brennskému mlýnu a přes Veselí.

Z nádraží projedeme rekreační částí města Doksy a napojíme se na CT 25, po které opouštíme Doksy severovýchodním směrem. Za chatovou částí přijedeme na křižovatku, kde odbočíme vlevo po CT 3045 po silnici v sezoně poměrně frekventované, ale s vyznačeným pruhem pro cyklisty. Projíždíme po silnici mezi Hradčanskými stěnami a vlevo za pásem lesa a vrchem Borný je Máchovo jezero, kam máme několik možností zabočit. Silnice zatočí doleva do Starých Splavů s odbočkami k hotelům a penzionům, ale my pokračujeme po lesní silničce. Po levé straně máme plot, za nímž v oboře můžeme na některých loukách často sledovat stáda či jednotlivé kusy zvěře. Na vidlici CT odbočíme vpravo podél plotu obory po CT 3054. Po pravé straně plot obory v Hradčanských stěnách a po levé straně pohledy do luk k Dlouhému vrchu nás provázejí část cesty k severnímu úpatí Hradčanských stěn. Cestu je možno prodloužit a místo odbočky po CT 3054 u plotu obory pokračujeme po CT 3045, která nás dovede do obce Provodín, kde je několik možností občerstvení. Další postup do Srní u České Lípy je možný buď silničním úsekem stále po CT 3045, nebo po námi doporučené variantě po malé silničce střídavě lesem a mezi loukami až k odbočce modré značky, která nás dovede po zpevněné cestě do Srní u České Lípy, kde se obě varianty spojí.

CT 3045 stále sledujeme nejprve po široké méně frekventované silnici až na křižovatku u Brenského mlýna, kde asi 300 m před mostem přes Ploučnici odbočíme doprava po CT 3054. Střídavě lesem, loukami a mezi roztroušenými chalupami Veselí se vracíme opět k Hradčanským stěnám, tentokrát k jejich severnímu úpatí. Kdo má chuť na cestu terénem, odbočí po pískové cestě raději pěšky po žluté značce ke skalním útvarům Psí kostel a Skalní brána. Po návratu na silnici pokračujeme lesem. Lesní silnička nás zavede do Hradčan, části města Ralsko. Důvodů k zastávce je v Hradčanech několik. Vedle občerstvení jídlem a pitím či osvěžení v Hradčanském rybníku (na severním okraji je malá písečná pláž v sousedství restaurace), můžete navštívit zoologický koutek. Určitě nevynecháte Informační centrum zřízené Vojenskými lesy.

CT VL značená tabulko s piktogramem cyklisty a pěšáka nás vede podél soustavy Hradčanských rybníků souběžně s bývalým vojenským letištěm, kde se natáčel film Tmavomodrý svět.

U tabule naučné stezky na hrázi Vavrouškova rybníku odbočíme přes hráz a jedeme přes krátký úsek pískovou cestou na asfaltovou silničku, kde pokračujeme doleva, na příští křižovatce rovně. Asfaltová silnička nás zavede na louku Strážov, kde jsou velmi neznatelné zbytky lesního zámečku, který tu byl ještě na začátku devadesátých let minulého století. Ti, kteří jedou raději lesní silničkou o málo delší trasou, jedou na křižovatce za Strážovem doleva až narazí na CT 25, která je dovede po Mariánské cestě k Břehyňskému rybníku, kde se obě varianty sejdou.

Pokud již zamíříte z Hradčan do Doks pojedete po silnici Mimoň – Doksy. Od Břehyňského rybníku zamíří obě varianty zpět do Doks po silnici s CT 25.