C15 Hradčany – Hradčanské ryb. – Hradčanské stěny – Hradčany (24 km / 20 km)

C15 – vhodné zejména pro horská kola, ale možno absolvovat se zvýšenou opatrností i na kole trekovém.Převážně asfalt různé kvality, s výjimkou 1,5 km zpevněné kvalitní lesní cesty podél Hradčanských rybníků a úseku Hradčanskými stěnami od konce asfaltky Uhelnou roklí. Odbočku k Psímu kostelu a Sklaní bráně není možné absolvovat na kole ani s kolem.

V Hradčanech využijeme pro zaparkování některé z volných míst v obci. Před startem na trasu doporučujeme navštívit Informační centrum Vojenských lesů. Z Hradčan vyjedeme po CT VL podél Hradčanských rybníků. U tabule naučné stezky na hrázi Vavrouškova rybníku odbočíme přes hráz a jedeme přes krátký úsek pískovou cestou na asfaltovou silničku, kde pokračujeme doprava až na silnici Doksy – Mimoň. Po ní asi 300 m a odbočíme vlevo na asfaltovou silničku do Uhlířské rokle. Silnice nás vede sevřenou roklí s malebnými skalními stěnami. V závěru vystoupáme na prostranství, kde silnice končí u plotu obory. My použijeme lesní neznačenou cestu odcházející z tohoto prostranství téměř v protisměru vpravo. Udržujeme směr až dorazíme na turistickou zelenou značku. Odbočíme doleva a pokračujeme po poměrně dobře sjízdné cestě až na CT 3054. Kdo má chuť na cestu terénem, odbočí po pískové cestě raději pěšky ke skalním útvarům Psí kostel a Skalní brána. Po žluté značce dojedeme na silnici. Lesní silnička nás zavede do Hradčan, části města Ralsko.

Vedle občerstvení jídlem a pitím či osvěžení v Hradčanském rybníku (na severním okraji je malá písečná pláž v sousedství restaurace), můžete navštívit zoologický koutek.