C13 Česká Lípa – Hradčany – Hradčanské ryb. – Jestřebí – Česká Lípa (63 km)

C13 – všechny druhy kol, převážně asfalt různé kvality, výjimkou jsou kratší úseky polních a lesních cest se zpevněným povrchem. Úsek mezi Českou Lípou a Okřešicemi je polní cesta dobře sjízdná. Úsek cca 1,5 km k Hradčanským stěnám je písková lesní cesta , krátké úseky hlubší písek průjezdné jen pro horská kola. Úsek 1,5 km zpevněné kvalitní lesní cesty podél Hradčanských rybníků je dobře sjízdný.

Z České Lípy vyjíždíme souběžně podél silnice směr Praha po připravované CT. Na konci ulice pokračujeme po polní cestě přes železniční trať do obce Okřešice. Na křižovatce odbočíme po neznačené silničce vlevo. Přejedeme železniční trať, silnici Zákupy – Jestřebí a po Hradčanské cestě dojedeme na CT 3054 k Hradčanským stěnám, k jejich severnímu úpatí. Kdo má chuť na cestu terénem, odbočí po pískové cestě raději pěšky po žluté značce ke skalním útvarům Psí kostel a Skalní brána. Po návratu na silnici pokračujeme lesem. Lesní silnička nás zavede do Hradčan, části města Ralsko. Důvodů k zastávce je v Hradčanech několik. Vedle občerstvení jídlem a pitím či osvěžení v Hradčanském rybníku (na severním okraji je malá písečná pláž v sousedství restaurace), můžete navštívit zoologický koutek. Určitě nevynecháte Informační centrum zřízené Vojenskými lesy.

CT VL značená tabulko s piktogramem cyklisty a pěšáka nás vede podél soustavy Hradčanských rybníků souběžně s bývalým vojenským letištěm, kde se natáčel film Tmavomodrý svět. U Vavrouškova rybníka odbočíme přes hráz a po písčité lesní cestě dorazíme na neznačenou asfaltovou silničku a po ní až na silnici Mimoň – Doksy. Asi po 2 km v pravé zatáčce odbočíme po asfaltové silničce doleva, na vidlici silniček po 400 m doprava. Na vidlici silnic vjedeme na CT 25 a po ní až k Břehyňskému rybníku a dále na křižovatku silnic před městem Doksy. Zde odbočíme prudce vpravo po CT 3045 po silnici v sezoně poměrně frekventované, ale s vyznačeným pruhem pro cyklisty. Projíždíme po silnici mezi Hradčanskými stěnami a vlevo za pásem lesa a vrchem Borný je Máchovo jezero, kam máme několik možností zabočit. Silnice zatočí doleva do Starých Splavů s odbočkami k hotelům a penzionům, ale my pokračujeme po lesní silničce. Po levé straně máme plot, za nímž v oboře můžeme na některých loukách často sledovat stáda či jednotlivé kusy zvěře. CT 3045 nás dovede do obce Provodín, kde je několik možností občerstvení.

Z Provodína pokračujeme po CT loukami mezi chalupami a hospodářskými staveními osady Karasy do Zahrádek a pak po silnici přes Sosnovou zpět do České Lípy.