C11 Česká Lípa – Mimoň – pam. gen. Sochora – Bakov (72 km / 67 km)

C11 – všechny druhy kol, asfalt různé kvality, výjimkou je úsek mezi Brennou a okrajem lesa v délce asi 700 m, kde je polní cesta s krátkým úsekem cca 80 m za deštivého počasí obtížně sjízdným.

Z České Lípy vyjedeme po cyklostezce vybudované na tělese bývalé železniční trati. Až do Hradčan stále sledujeme tok řeky Ploučnice, což zaručuje minimální převýšení a pohodlnou jízdu. Cyklostezka končí u železniční zastávky Dobranov – Vlčí Důl. Odtud pokračujeme malými asfaltovými silničkami mezi loukami a roztroušenými chalupami k Brenskému mlýnu po CT3054.

U Brenského mlýna jedeme doleva směrem do Zákup, ale po několika minutách jízdy odbočíme vpravo do obce Brenná, pokračujeme po červené turistické značce polní cestou. Na okraji lesa se cesta změní v asfaltovou silničku. Na první asfaltové odbočce na křižovatce pod Jelením vrchem odbočíme doprava a neznačená silnička nás dovede do obce Boreček, která je částí města Ralsko. Po silnici dojedeme do Mimoně.

Z Mimoně vyjedeme po CT3046 východním směrem. Silnice úpatím vrchu Ralsko nás dovede do míst, kde stála kdysi obec Svébořice. Na místě obce s dvěma kostely, školou a domy jsou dnes zbytky vojenských staveb. Stoupáním přijedeme na místo, kde je pomník veterána 2. světové války generála Sochora. Ve stoupání máme po pravici skálu zvanou lidově Titanik, po levici skálu se zbytky vytesaných místností Stohánek. Od pomníku je Stohánek dostupný krátkou pěší vycházkou. Po dalším stoupání vyjedeme z lesa na planinu s poli. Na křižovatce U sv. Františka si můžete odpočinout nebo se občerstvit z vlastních zásob . Je zde Vojenskými lesy vybudováno posezení se stojanem na kola. U malého rybníčka s křížkem a výhledem na Ještěd je velmi příjemné posezení.

Z křižovatky pokračujeme po CT 3050 přes Náhlov do údolí Zábrdky. Podél Zábrdky po CT 25 přijedeme k nepravidelně otevřené restauraci Na Pince, kde odbočíme z CT 25 doleva a stoupáme do obce Cetenov. Dále pokračujeme převážně neznačenými silničkami s minimálním provozem. Silnice nám často nabízí nádherné výhledy na Ještědský hřeben, Krkonoše a Český ráj. Doporučujeme odbočku do obce Hlavice s možností občerstvení, kostelem a barokními sochami. Po této silnici dojedeme do Kláštera Hradiště. Sjedeme do údolí a pokračujeme po CT 241 až k nádraží Bakov nad Jizerou kde je cíl naší cesty. Doporučujeme zajet ještě 500m dále a navštívit hrad Zvířetnice.