Vyberte stránku

C1 Kuřívody – Jestřebí – Kuřívody (cca 63 km)

C1 Kuřívody – Jestřebí – Kuřívody (cca 63 km)

C1 – všechny druhy kol, asfalt různé kvality, s výjimkou 1,5 km zpevněné kvalitní lesní cesty podél Hradčanských rybníků

Pokud zvolíme jako východisko okruhu Kuřívody, zaparkujeme auto na některém z parkovišť u motorestu nebo v sídlišti. Motorest nám poskytne občerstvení na začátku i na konci výletu. Vyjedeme směrem na Bělou pod Bezdězem. Asi po 2 km, odbočíme po nové asfaltové silničce vpravo. Po cyklotrase 25 dojedeme převážně lesními silničkami, uzavřenými pro provoz motorových vozidel s výjimkou vozidel Vojenských lesů, na křižovatku silnic před městem Doksy. Zde odbočíme prudce vpravo po CT 3045 po silnici v sezoně poměrně frekventované, ale s vyznačeným pruhem pro cyklisty. Projíždíme po silnici mezi Hradčanskými stěnami a vlevo za pásem lesa a vrchem Borný je Máchovo jezero, kam máme několik možností zabočit. Silnice zatočí doleva do Starých Splavů s odbočkami k hotelům a penzionům, ale my pokračujeme po lesní silničce. Po levé straně máme plot, za nímž v oboře můžeme na některých loukách často sledovat stáda či jednotlivé kusy zvěře.
CT 3045 nás dovede do obce Provodín, kde je několik možností občerstvení. Další postup do Srní u České Lípy je možný buď silničním úsekem stále po CT 3045, nebo po námi doporučené variantě po malé silničce střídavě lesem a mezi loukami až k odbočce modré značky, která nás dovede po zpevněné cestě do Srní u České Lípy, kde se obě varianty spojí.
CT 3045 stále sledujeme nejprve po široké méně frekventované silnici až na křižovatku u Brenského mlýna, kde asi 300m před mostem přes Ploučnici odbočíme doprava po CT 3054. Střídavě lesem, loukami a mezi roztroušenými chalupami Veselí se vracíme opět k Hradčanským stěnám, tentokrát k jejich severnímu úpatí. Kdo má chuť na cestu terénem, odbočí po pískové cestě raději pěšky po žluté značce ke skalním útvarům Psí kostel a Skalní brána. Po návratu na silnici pokračujeme lesem. Lesní silnička nás zavede do Hradčan, části města Ralsko. Důvodů k zastávce je v Hradčanech několik. Vedle občerstvení jídlem a pitím či osvěžení v Hradčanském rybníku (na severním okraji je malá písečná pláž v sousedství restaurace), můžete navštívit zoologický koutek. Určitě nevynecháte Informační centrum zřízené Vojenskými lesy.
CT VL značená tabulko s piktogramem cyklisty a pěšáka nás vede podél soustavy Hradčanských rybníků souběžně s bývalým vojenským letištěm, kde se natáčel film Tmavomodrý svět.
CT VL překračuje frekventovanou silnici Mimoň – Mnichovo Hradiště. Kdo nemá důvod k rychlému návratu do Kuřívod pokračuje CT VL okolo hájoven Skelná Huť lesní silničkou se skvělým asfaltovým povrchem přes kopec na okraj Hvězdova, kde se nabízí po krátké odbočce občerstvení v restauraci Na Blízalce. Po CT 241 pozvolna stoupáme na bývalou vojenskou střelnici v Židlovské oboře, kde bychom měli dodržovat určitá omezení, která si přečteme u vjezdu vraty přes rošt, který brání pohybu vysoké zvěře. Uprostřed bývalé střelnice odbočíme na křižovatce na CT 25, která nás dovede zpět do Kuřívod. Cestou vidíme pozůstatky bývalých vesnic Okna, Kracmanov a Židlov.