CV14 Mimoň – okolo Ralska (34 km / 31 km)

Do Mimoně přijedeme buď vlakem nebo autem. V druhém případě doporučujeme zaparkovat auto na parkovišti u náměstí, nebo u některého supermarketu. Nejprve jedeme po CT 241 do Hvězdova kde u restaurace Na Blízalce zahneme doleva po a nové CT VL dojedeme podle rybníků a plotu bažantnice ke zbytkům vojenských staveb Nový Dvůr. Trasu si můžeme zkrátit tak, že z Mimoně vyjedeme po CT 3046 a na výše popsaná trasa se k nám připojí u Nového Dvora.

Silnice úpatím vrchu Ralsko nás dovede do míst, kde stála kdysi obec Svébořice. Na místě obce s dvěma kostely, školou a domy jsou dnes zbytky vojenských staveb. Stoupáním přijedeme na místo, kde je pomník veterána 2. světové války generála Sochora. Ve stoupání máme po pravici skálu zvanou lidově Titanik, po levici skálu se zbytky vytesaných místností Stohánek. Od pomníku je Stohánek dostupný krátkou pěší vycházkou. Na další cestě směrem do Hamru na Jezeře se nabízejí další pěší vycházky ke skalním útvarům, které mají statut přírodní památky. Od pomníku Sochora sjíždíme silničkou po CT 3046 do Hamru na Jezeře. Znavený cyklista jistě přijme nabídku pěkného koupáni v rybníku a dobrého občerstvení.

Z Hamru na Jezeře nás vede značená CT 241 po hrázi podél kanálu do Stráže pod Ralskem. Po průjezdu městem, které bylo bydlištěm pracovníků v uranových dolech jedeme mezi objekty uranových dolů. Příjemnou krajinou přijedeme do hezké obce Noviny pod Ralskem s hrázděnými chalupami. Nezapomeňte si u můstku odbočit k místní zajímavosti průrvě Ploučnice kde bývá otevřen malý kiosek s občerstvením.

Po CT 241 se vrátíme do Mimoně.