CV12 Hamr na Jezeře – severní okruh (39 km / 19 km)

Hamr na Jezeře je dlouhodobě oblíbené rekreační centrum, které nabízí občerstvení, koupání i ubytování. Je odtud možno podniknout několik výletů celodenních i kratších vyjížděk.
Z Hamru na Jezeře jedeme po CT 3046. Nejprve po asfaltové silničce, která se po projetí osady Útěchovice změní na polní a dále lesní cestu, kde bude mít výhodu majitel horského kola. Od odbočky na Stříbrník (žlutá značka) sjíždíme do obce Žibřidice. Z Žibřidice dojedeme do Dubnice, odkud je možnost zkrátit cestu zpět do Hamru na Jezeře.

Pokud pokračujeme, dojedeme do Jablonného v Podještědí. Stojí zato zajet do města a prohlédnout si četné památky a využít některou z mnohých příležitostí k občerstvení. Z Jablonného v Podještědí jedeme po silnici na Velký Valtinov. Silnice obcemi Velký Valtinov a Brniště sleduje Panenský potok. Na tomto úseku doporučujeme zastávku u turistického informačního místa ve Velkém Valtinově, kde stojí za pozornost kostel i několik soch. Ve Velkém Grunově je možno odbočit východním směrem. Příjemnou krajinou přijedeme do hezké obce Noviny pod Ralskem s hrázděnými chalupami. Nezapomeňte si u můstku odbočit k místní zajímavosti průrvě Ploučnice kde bývá otevřen malý kiosek s občerstvením. Projedeme oblastí uranových dolů, městem Stráž pod Ralskem a podél kanálu po CT 241 do Hamru na Jezeře.