C5 Bělá pod Bezdězem – Kuřívod – Bělá pod Bezdězem (61 km)

C5 – treková a horská kola, asfalt místy špatné kvality zejména mezi Jablonečkem a Borovicí, druhý nekvalitní úsek je mezi Vrchbělou a Bezdězem

Popis trasy začínáme u železničního nádraží Bělá pod Bezdězem. Pokud přijedete autem, můžete zaparkovat u nádraží nebo začátek výletu přesunout např. k místnímu koupališti, kde můžete zakončit výlet osvěžením ve vodě a občerstvením. Od nádraží vyjedeme po CT 0060 úzkou silničkou údolím ke koupališti, odkud pokračujeme po CT 3045 mezi zbytky vojenských staveb na planinu odkud již vidíme dominantu vrch Bezděz se stejnojmenným hradem. CT nás zavede do obce k placenému parkovišti a restauraci, která není v obci jediná. Doporučujeme zanechat kola na parkovišti a vypravit se na pěší výstup na vrchol k hradu
.
Po návratu ke kolu a občerstvení pokračujeme po značených CT do části města Ralsko s názvem Kuřívody, kde nám další občerstvení nabídne motorest.
Z Kuřívod vyjedeme po CT 25 severovýchodním směre. Poté, co vjedeme přes rošt, zabraňující úniku zvěře mimo oboru, do Židlovské obory, projíždíme několik kilometrů bývalou vojenskou střelnicí. Výhledy na Ještědský hřeben a Krkonoše jsou střídány porosty v bývalých vesnicích Židlov a Kracmanov. Uprostřed bývalé střelnice dorazíme na křižovatku a odbočíme doprava po CT 241 a mírným klesáním projedeme zbytky obce Jabloneček a dojedeme do obce Mukařov. Pokračujeme údolím Zábrdky. V případě teplého počasí přijde vhod osvěžení i občerstvení na pěkném koupališti v Dolní Bukovině. CT 241 nás povede okolo kapličky sv. Prokopa u pramene pitné vody. Tuto CT opustíme a po silnicích se údolím potoka Bělá vrátíme na výchozí místo.