C4 Mimoň – Křižany – pam. gen. Sochora – Mimoň (cca 55 km)

C4 – všechny druhy kol, asfalt různé kvality

Z Mimoně vyjedeme po CT3046 východním směrem. Silnice úpatím vrchu Ralsko nás dovede do míst, kde stála kdysi obec Svébořice. Na místě obce s dvěma kostely, školou a domy jsou dnes zbytky vojenských staveb. Stoupáním přijedeme na místo, kde je pomník veterána 2. světové války generála Sochora. Ve stoupání máme po pravici skálu zvanou lidově Titanik, po levici skálu se zbytky vytesaných místností Stohánek. Od pomníku je Stohánek dostupný krátkou pěší vycházkou. Po dalším stoupání vyjedeme z lesa na planinu s poli. Na křižovatce U sv. Františka si můžete odpočinout nebo se občerstvit z vlastních zásob. Je zde Vojenskými lesy vybudováno posezení se stojanem na kola. U zarostlého rybníčku s křížkem a výhledem na Ještěd je velmi příjemné posezení.

Pokračujeme po značené CT přes bývalou obec Holičky, kde podél silnice vidíme zbytky sklepů vytesaných do skály. V Osečné se můžete občerstvit v restauraci nebo cukrárně. Potřebné informace a propagační materiály vám poskytne Informační centrum.

Přes Křižany, Žibřidice a Dubici dojedete po příjemných silničkách vesnicemi s roubenými chalupami do Stráže pod Ralskem. Po průjezdu městem, které bylo bydlištěm pracovníků v uranových dolech, jedeme mezi objekty uranových dolů. Po opuštění průmyslové zóny přijedeme příjemnou krajinou do hezké obce Noviny pod Ralskem s hrázděnými chalupami. Nezapomeňte si u můstku odbočit k místní zajímavosti průrvě Ploučnice kde bývá otevřen malý kiosek s občerstvením. Z Novin pod Ralskem můžete pokračovat úpatím Ralska zpět do Mimoně. Kdo si chce ještě zajet o kousek dále odbočí zde na Velký Grunov a dojede do Mimoně příjemnou silnicí podél Panenského potoka.