C16 Bělá p. B. – Kuřívody– – Klokočka – Bělá p. B. (50 km / 39 km)

C16 – všechny druhy kol, asfalt různé kvality, s výjimkou velmi krátkého úseku lesní cesty mezi Podhradím a Zvířetnicemi.

Popis trasy začínáme u železničního nádraží Bělá pod Bezdězem. Pokud přijedete autem, můžete zaparkovat u nádraží nebo začátek výletu přesunout např. k místnímu koupališti, kde můžete zakončit výlet osvěžením ve vodě a občerstvením. Od nádraží vyjedeme po CT 0060 úzkou silničkou údolím ke koupališti, odkud pokračujeme po CT 3040 po silnici lesem až do Kuřívod. V Kuřívodech využijeme možnosti občerstvení v motorestu a návštěvy pyrotechnické expozice.

Od motorestu vyjedeme místní komunikací podél radnice města Ralsko, kolem zahrádek a pak klesneme údolím a následně vystoupáme místy,kde byla obec Jezová. Na křižovatce doleva. Po krátkém sjezdu jedeme obcí Dolní Krupá po silnici Mimoň – Mnichovo Hradiště. Po CT 3045 vystoupáme a za zatáčkou odbočíme na místní komunikaci. Lesními neznačenými asfaltovými silničkami vyjedeme na silnici v údolí potoka Rokyta. Doporučujeme krátkou odbočku doleva ke kapličce sv. Prokopa, pod kterou vyvěrá pramen výborné vody. Vrátíme se a kolem úpravny pitné vody Rečkov vyjedeme na silnici, kde kratší variantou vpravo dojedeme údolím říčky Bělé zpět k nádraží Bělá pod Bezdězem.

Komu zbývají síly udělá dobře, když pojede vlevo po CT 241 do Podhradí a odbočí k hradu Zvířetice. Vedlejšími silnicemi objedeme okruh a vrátíme se k nádraží Bělá pod Bezdězem z druhé strany.