C12 Mimoň – Hamr na J. – Zdislava – Jablonné v P. – Mimoň (67 km / 61 km)

C12 – všechny druhy kol, asfalt různé kvality, výjimkou je úsek mezi Hamrem na Jezeře a Žibřidicemi, kde jsou úseky vhodné jen pro horská kola. Úsek je možno objet přes Stráž pod Ralskem a Dubnici. Vzhledem k malebnosti přírody a výhledům doporučujeme úsek neobjíždět a kamenité úseky polní a lesní cesty absolvovat pěšky.

Do Mimoně přijedeme buď vlakem nebo autem. V druhém případě doporučujeme zaparkovat auto na parkovišti u náměstí, nebo u některého supermarketu. Nejprve jedeme po CT 241 do Hvězdova kde u restaurace Na Blízalce zahneme doleva po a nové CT VL dojedeme podle rybníků a plotu bažantnice ke zbytkům vojenských staveb Nový Dvůr. Silnice úpatím vrchu Ralsko nás dovede do míst, kde stála kdysi obec Svébořice. Na místě obce s dvěma kostely, školou a domy jsou dnes zbytky vojenských staveb. Stoupáním přijedeme na místo, kde je pomník veterána 2. světové války generála Sochora. Ve stoupání máme po pravici skálu zvanou lidově Titanik, po levici skálu se zbytky vytesaných místností Stohánek. Od pomníku je Stohánek dostupný krátkou pěší vycházkou. Na další cestě směrem do Hamru na Jezeře se nabízejí další pěší vycházky ke skalním útvarům, které mají statut přírodní památky. Od pomníku Sochora sjíždíme silničkou po CT 3046 do Hamru na Jezeře. Znavený cyklista jistě přijme nabídku pěkného koupáni v rybníku a dobrého občerstvení.

Z Hamru na Jezeře pokračujeme po CT 3046. Nejprve jedeme po asfaltové silničce, která se po projetí osady Útěchovice změní na polní a dále lesní cestu, kde bude mít vý18
hodu majitel horského kola. Od odbočky na Stříbrník (žlutá značka) sjíždíme do obce Žibřidice. Krátce jedeme doprava po CT 21 a pak doleva po silnici bez značení do Zdislavy. Dále nás vede CT 25 přes Jitravu do Rynoltic a přes libereckou silnici do osady Černá Louže. Tady CT 25 opustíme, zahneme doprava a projedeme rekreační podhorskou osadou Černá Louže s chalupami, chatami, penziony a restauracemi poházenými ve velmi malebném místě. Po případném občerstvení se vracíme s hezkými vyhlídkami k Ještědu do Rynoltic. Opět přetneme frekventovanou libereckou silnici a po neznačené silnici dojedeme na okraj obce Janovice v Podještědí. Po CT 241 zahneme vpravo a silničkou, místy jen se zbytky asfaltu, jedeme pěknými vyhlídkami na všechny strany k zámku Lemberk a pod ním vlevo po silnici do Jablonného v Podještědí.

Silnice obcemi Velký Valtinov a Brniště do Mimoně sleduje Panenský potok. Na tomto úseku doporučujeme zastávku u turistického informačního místa ve Velkém Valtinově, kde stojí za pozornost kostel i několik soch. Pokud máte chvilku času, zajeďte si odbočkou za mostem přes železniční trať malou oklikou do Brniště. Vyhlídka z malého sedla stojí zato.