C10 Bělá p. B. – Doksy – Mimoň – Osečná – Mnichovo Hradiště (92 km)

C10 – všechny druhy kol, asfalt různé kvality, s výjimkou 3 km zpevněné kvalitní lesní cesty mezi Březinkou a hájovnou Valdštejnsko.

Z nádraží Bělá pod Bezdězem vyjedeme západním směrem po silnici. Projedeme obcí Plužná a dojedeme do obce Březinka s pěknými robenými chalupami. Dále pokračujeme přes údolí lesní cesto po CT 0060 k hájovně Valdštejnsko. Odtud pokračujeme neznačenou silničkou mezi sochami dvou granátníků k bývalé hájovně Pankrác. Lesní silničkou po CT 0014 do obce Okna. Tato CT nás dovede až do Doks. Z Doks vyjedeme po CT 25 po silnici a před Břehyňským rybníkem tato CT odbočí po Mariánské cestě. Doporučujeme malou odbočku na hráz Břehyňského rybníka. Po odbočení z Mariánské cesty směrem na Kuřívody dojedeme na křižovatku, kde CT 25 odbočuje doprava. My pokračujeme po asfaltové cestě rovně. Tato lesní silnička vyústí na silnici Doksy – Mimoň. Po ní dojedeme až do Mimoně. Doporučujeme zastávku v Hradčanech, kde je možno vedle koupání a občerstvení navštívit pěkné Informační centrum Vojenských lesů.

Z Mimoně vyjedeme po CT3046 východním směrem. Silnice úpatím vrchu Ralsko nás dovede do míst, kde stála kdysi obec Svébořice. Na místě obce s dvěma kostely, školou a domy jsou dnes zbytky vojenských staveb. Stoupáním přijedeme na místo, kde je pomník veterána 2. světové války generála Sochora. Ve stoupání máme po pravici skálu zvanou lidově Titanik, po levici skálu se zbytky vytesaných místností Stohánek. Od pomníku je Stohánek dostupný krátkou pěší vycházkou. Po dalším stoupání vyjedeme z lesa na planinu s poli. Na křižovatce U sv. Františka si můžete odpočinout nebo se občerstvit z vlastních zásob . Je zde Vojenskými lesy vybudováno posezení se stojanem na kola. U zarostlého rybníčku s křížkem a výhledem na Ještěd je velmi příjemné posezení.

Pokračujeme po značené CT přes bývalou obec Holičky, kde podél silnice vidíme zbytky sklepů vytesaných do skály. V Osečné se můžete občerstvit v restauraci nebo cukrárně. Potřebné informace a propagační materiály vám poskytne Informační centrum.

Z Osečné pokračujeme směrem na jih po CT 25. Silnice po krátkém stoupání klesá do údolí Zábrdky v místě jejího prameniště. Podél Zábrdky po CT 25 přijedeme k nepravidelně otevřené restauraci Na Pince, kde odbočíme z CT 25 doleva a stoupáme do obce Cetenov.

Dále pokračujeme převážně neznačenými silničkami s minimálním provozem. Silnice nám často nabízí nádherné výhledy na Ještědský hřeben, Krkonoše a Český ráj. Doporučujeme odbočku do obce Hlavice s možností občerstvení, kostelem a barokními sochami. V obci Jivina odbočíme ze silnice do Kláštera Hradiště a sjedeme serpentinami do Borovice k rybníku. Pokračujeme údolím Zábrdky. V případě teplého počasí přijde vhod osvěžení i občerstvení na pěkném koupališti v Dolní Bukovině.
Z Kláštera Hradiště po silnici do Mnichova Hradiště. Cestou si nenechte ujít návštěvu zámku a Valdštejnové hrobky. Přes náměstí pak dojedeme na nádraží